Polska Tatry Wycieczki z dziećmi

TOP 10 atrakcji w Zakopanem poza szlakami

By
on
1 października 2021

Wiadomo, że jak jedziemy do Zakopanego to głównie po to, żeby pochodzić po górach. Szlaków jest masa, te łatwiejsze, testowane z moja trójką opisałam kiedyś w tym poście: Top 5 szlaków w Tatrach dla dzieci. Ale wiadomo, może nie być pogody, możemy mieć ciężki dzień z maluchami, albo po prostu szukać atrakcji, poza szlakami dla nas i naszych dzieci.

Przygotowałam listę TOP 10 ATRAKCJI, które odwiedziłam w różnych porach roku:

  1. TATRZAŃSKI PARK EDUKACYJNY

Miejsce: na zewnątrz

Widok: tak

Wejście: płatne


🔹 Park z zwierzętami żyjącymi w Tatrzańskim Parku, prowadzony przez tresera dzikich zwierząt.

🔹 Znajdziemy w nim świstaki, sarny, owce podhalańskie i kozice, dzikie ptaki oraz lisa polarnego.

🔹 Wszystko w parku jest drewniane, sporo rzeźb zdobi alejki z boksami dla zwierząt. Są rzeźbione niedźwiedzie i świstaki.

🔹 Widać, że wszystko jest przemyślane, właściciel zadbał też o edukacyjną funkcję tego miejsca. W parku są też plansze edukacyjne, leśne koło fortuny, muzyczne instrumenty z drewna.

🔹 W parku jest tez małpi gaj dla dzieci oraz miejsce na piknik czy odpoczynek.

🔹 Z jednej strony mamy widok na skocznię, a z drugiej na Giewont.

🔹 Miejsce warte odwiedzenia, szczególnie, że można karmić zwierzęta co jest dodatkową atrakcją albo wziąć udział w pokazach i prelekcjach, które ogłaszane są na stronie.

🔹 Parkingów jest sporo koło Wielkiej Krokwi, a koszt wejścia znajdziecie na stronie.

2. BE HAPPY MUSEUM

Miejsce: w środku

Widok: brak

Wejście: płatne


Tutaj z górskiego świata wpadamy w zupełnie inna bajkę. Na Krupówkach w budynku galerii Krupówki 40 znajduje się BeHappy Museum. Jeżeli lubicie robić sobie zdjęcia i różowy kolor to miejsce dla Was.

🔸 W BeHappy znajdziecie różne stanowiska do zrobienia sobie zdjęć/ selfie.

🔸 Są tam gigantyczne lody, wanna z różowymi kulkami, siedzisko samolotu, bananowa huśtawka i wiele innych instalacji. Przeważa róż, co moim dziewczynom bardzo się podobało (od razu powiem, syn i mąż odmówili wejścia).

🔸 Jest to alternatywa na deszczowe dni, szczególnie jak chcemy zrobić sobie pare (instagramowych) zdjęć.

🔸Instalacje z narciarskimi akcentami czy nawiązujące do Podhala i Zakopanego stoiska są dodatkową atrakcją.

🔸 Bilety są dosyć drogie, jak na fakt, że sama wizyta trwa ok. godziny.

3. GÓRALSKI ŚLIZG

Miejsce: na zewnątrz

Widok: nie

Wejście: płatne

🔹 To zjeżdżalnia przy wejściu do kolejki na Gubałówkę zaraz przy Krupówkach.

🔹 8 torów, 14 metrów wysokości i 50 m zjazdu.

🔹 Zjeżdża się na filcowych workach i sama zabawa jest świetną atrakcją
dla dzieci. My bawiliśmy się świetnie, zjeżdżając kto szybciej i parami. Nie jest droga, bo zjazd kosztuje 2 zł, a takich zjazdów, za dużo nie zrobimy, po paru razach dosyć strome podejście eliminuje entuzjastów góralskiego ślizgu, szczególnie tych o małych nogach.

4. WYJAZD KOLEJKĄ NA GUBAŁÓWKĘ

Miejsce: na zewnątrz (na polanie są restauracje, gdzie można usiąść w środku)

Widok: tak – panorama Tatr

Wejście: płatne ( za wagonik, chyba że podjedziemy na parking)


To taki klasyk turystyczny, na którego dźwięk mój mąż dostaje drgawek 🙂

🔹 Na Gubałówkę prowadzi kolejka PKL, niebieski wagonik, który jeździ co jakiś czas i wywozi turystów na szczyt Gubałówki.

🔹 Jest to świetny punkt widokowy, mamy panoramę Tatr oraz widok na Kasprowy Wierch, Giewont jak również skocznię narciarską Wielką Krokiew.

🔹 Niewiele osób wie, że jest tajemnicza droga, która prowadzi na szczyt Gubałówki przez Rówień Krupową, dzięki której możemy zaoszczędzić na biletach za wagonik.

🔹 Na szczycie są niewielkie, płatne parkingi, więc jak chcemy ominąć tłumy turystów, zawsze można spróbować podjechać na szczyt. Wtedy tracimy co prawda atrakcję samą w sobie jaką jest przejazd najnowocześniejszym wagonikiem w PKL. Dla dzieci zawsze to dodatkowa przygoda.

🔹 Na szczycie są restauracje oraz kramy oraz w lecie zjeżdżalnia grawitacyjna. Przy dolnej stacji kolejki w zimie jest zjazd pontonami w lodowych rynnach a w lecie na igielicie (summer tubbing)

🔹 W zimie na Gubałówce rozkładane są Instalacje Świetlne – Kraina Światła (planuję odwiedzić następnej zimy).

5. WYJAZD KOLEJKĄ NA KASPROWY

Miejsce: na zewnątrz (restauracja na szczycie)

Widoki: tak – panorama Tatr

Wejście: płatne (najlepiej zarezerwować bilety na stronie)

Każdy musi kiedyś wyjechać kolejka na Kasprowy Wierch, bo to główna atrakcja w Zakopanem, a przy okazji kawałek historii.

🔹 Kolej PKL wybudowana ponad 80 lat temu prowadzi z Kuźnic na szczyt Kasprowy Wierch (1987 m. n.p.m.). Wagonik jedzie około 15 min i prowadzi do górnej stacji kolejki (26 metrów poniżej szczytu). Wagonik mieści 60 osób i obecnie są to nowoczesne wagoniki ostatnio modernizowane.

🔹 Widok po wyjechaniu wagonikiem mamy na panoramę Tatr.

🔹 Na szczycie warto: podejść na sam szczyt Kasprowego Wierchu, obejrzeć Obserwatorium Meteorologiczne, przejść się po grani podziwiając widoki, nawet wyjść powyżej 2000 metrów jeżeli podejdziemy na szczyt Beskid.

🔹 Koniecznie zaglądnijcie do najwyżej położonej restauracji w Polsce, żeby napić się kawy albo zjeść ciastko z widokiem! Restauracja nazywa się POZIOM 1959.

🔹 W zimie są tutaj dwie trasy narciarskie FIS (Goryczkowa i Gąsienicowa). Przejazd Goryczkową to będzie też podróż w czasie, bo ta kolejka działa od 1968 roku 😉, w sezonie najlepiej kupić bilety przez internet, to najbardziej oblegany szczyt w Polsce.

🔹 Trzeba pamiętać, że do Kuźnic nie dojedziemy i obowiązuje tam zakaz wjazdu. Z parkingów w okolicach ronda Jana Pawła II jeżdżą busy pod samą stację dolną kolejki. Ten sam system działa zarówno w lecie jak i w zimie.

6. WYJAZD LUB WEJŚCIE NA WIELKĄ KROKIEW

Miejsce: na zewnątrz

Widok: tak – na Zakopane

Wejście: płatne

🔹 Dla nas Wielka Krokiew to podróż śladami dziadka Jacka. Zawsze ekscytujące jest oglądanie skoczni, na których kiedyś skakał dziadzio (szczególnie Janek jest tym zafascynowany). 

🔹 Na Wielką Krokiew (punkt konstrukcyjny K125) prowadzi wyciąg krzesełkowy, którym wyjedziemy na górną część skoczni. My najczęściej wyjeżdżamy krzesełkiem i schodzimy w dół na nogach. Siadamy na trybunach i oglądamy najazd, zeskok i panoramę na Zakopane. 

🔹 Duża skocznia wchodzi w skład Ośrodka Przygotowań Olimpijskich w Zakopanem. Znajduje się w centralnym punkcie miasta, wokół niej zlokalizowane są szlaki, oraz inne atrakcje turystyczne. Na skoczni odbywają się zawody pucharu świata w skokach narciarskich i wtedy tłumy pojawiają się w Zakopanem.

🔹 W ostatnich latach odbywają się też inne zawody, jak bieg na wielką krokiew organizowany przez Red Bulla. Byliśmy kiedyś na takich zawodach, a na zeskoku uczestnikom przybijał piątkę Adam Małysz.

🔹 Z atrakcji letnich pojawia się zjazd pontonem ze skoczni (przyznam nie próbowaliśmy) i chyba musimy nadrobić. Są trzy stopnie zjazdów (z najniższego mogą skorzystać dzieci powyżej 7 roku życia).

7. PLACE ZABAW

Miejsce: na zewnątrz

Widok: brak

Wejście: bezpłatne

Plac zabaw w Parku Miejskim imienia Marszałka Józefa Piłsudskiego

Wiadomo, że dzieci uwielbiają place zabaw, w Zakopanem są trzy, które mogę Wam polecić. Nasz ulubiony to ten w centrum Zakopanego z widokiem na Giewont, w Parku Miejskim imienia Marszałka Józefa Piłsudskiego. Nowoczesny plac zabaw z przepięknym widokiem na Tatry, ma sporo konstrukcji, ale najbardziej zjawiskowy jest olbrzymi małpi gaj dla starszych dzieci. Ma wydzielone części dla dzieci starszych i młodszych, a obok planu znajduje się pumptrack. Przez park przepływa pięknie zagospodarowany potok, co jest dodatkowa atrakcją dla dzieci. Park zlokalizowany jest blisko Krupówek, dokładnie na ulicy Staszica.

Link do placu w Google Maps: https://goo.gl/maps/T723jewArEC248xeA

Drewniane place zabaw na Równi Krupowej i w Kościelisku

W Zakopanem, są też dwa sporej wielkości place drewniane: na Równi Krupowej i w Kościelisku. Place zabaw są drewniane, nawiązują do stylu regionalnego i wpisują się w krajobraz. Wieże, domki, zjeżdżalnie, przejścia między nimi są dobrze przemyślane i robią wrażenie. Konstrukcje przypominają naturalne place zabaw i jak mamy fanów rozrywek na placach zabaw to dobrze jest się tutaj wybrać.

Link do placu zabaw w Google Maps w Kościelisku: https://goo.gl/maps/DfJWc5TLLU1j2ip78

Link do placu zabaw w Google Maps na Równi Krupowej: https://goo.gl/maps/UBpjBv8K3Kj7DDmNA

8. TERMY ORAZ AQUAPARKI

Miejsce: w środku

Widoki: nie

Wejście: płatne

Atrakcja chyba najbardziej oczywista. Termy w Zakopanem i okolicach cieszą się niesłabnąca popularnością. Mój subiektywny ranking wygrywają:

🔹 Termy Bania – są strefy cicha i głośna, spora cześć dla maluchów, zjeżdżalnie na zewnątrz i w środku. Latem bardzo dużo atrakcji jest na zewnątrz i kompleks nieustannie się rozbudowuje.

https://www.termabania.pl/

🔹 Termy Bukovina (https://www.termybukovina.pl/) – te wybieram jak jestem sama z mężem. Są jakieś spokojniejsze, mam wrażenie, że mniej dzieci z nich korzysta.

🔹 Termy Chochołowskiehttps://www.chocholowskietermy.pl/

🔹 Termy Szaflaryhttps://www.termyszaflary.com

🔹 Gorący Potokhttps://www.goracypotok.pl

9. ZNALEZIENIE BACÓWKI

Miejsce: w środku

Widok: brak

Wejście: bezpłatnie (chyba, że kupimy oscypki)

Jeżeli chcemy poczuć prawdziwy klimat góralski to znajdźmy z dziećmi bacę, który wyrabia sery na polanie. Jedna z takich bacówek znajduje się przy drodze nad Reglami. Obejrzenie jak baca robi oscypki będzie atrakcją podczas spaceru w góry.

10. PLAC ZABAW KOŁO HOTELU TERMY BANIA

Miejsce: na zewnątrz

Widok: brak

Wejście: płatne

Jeżeli planujecie odwiedzić termy Bania, możecie też wcześniej spędzić czas na zewnętrznym placu zabaw – Ogród Zabaw. Znajdziecie tam gigantyczną piaskownicę, zjazd na pontonach, wielka poduchę do skakania, drewniany domek z małpim gajem, boisko do siatki i piłki nożnej, bumper cars i jeżdżące zwierzęta.

TAGS
RELATED POSTS

Zostaw wiadomość

ASIEŃKA
Kraków, PL

Niektórzy mówią na mnie Mała Mi... uwielbiam góry, książki o himalaistach, dobre wino i spotkania z przyjaciółmi. Lubię wszystko mieć zaplanowane i tak było całe moje życie… do czasu, aż kiedyś z planowanej ciąży z drugim dzieckiem, zrobiła się ciąża z drugim i trzecim dzieckiem. To była jedna z najważniejszych lekcji w moim życiu... po której, zostałam mamą trójki i zaakceptowałam fakt, że nie wszystko trzeba planować.  Lubię siebie po trzydziestce, pracuję na pełny etat, mam Jasia, Alę i Lenę i męża, którego po 10 latach dalej nazywam swoim najlepszym przyjacielem. Od kiedy możemy wyrobić sobie „Kartę dużej rodziny”, mam chyba więcej energii niż kiedykolwiek. Praktycznie w każdy weekend  organizuję nam wycieczki i spacery po okolicy. Cała nasza trójka na hasło wycieczka siedzi w fotelikach z uśmiechem na ustach. Przez pierwsze dwa lata życia bliźniaczek śmiałam się, że namalowałam na mapie cyrklem kółko o promieniu 200 km od Krakowa i podróżowaliśmy tylko w jego obrębie. Powoli wychodzimy poza kręgi, ale przez ten czas odwiedziliśmy wiele cudownych miejsc i tym chcę się z Wami podzielić. Jeżeli jesteś z Krakowa i okolic, znajdziesz tutaj pomysły na to gdzie pojechać i praktyczne wskazówki o miejscach, które odwiedziłam. Wszędzie jeździmy całą rodziną i kolekcjonujemy chwile, momenty i piękne miejsca w naszych głowach. 

Szukaj