TOP 10 atrakcji w Zakopanem poza szlakami
Wiadomo, że jak jedziemy do Zakopanego to głównie po to, żeby pochodzić po górach. Szlaków jest masa, te łatwiejsze, testowane z moja trójką opisałam kiedyś w tym poście: Top 5 szlaków w Tatrach dla dzieci. Ale wiadomo, może nie być pogody, możemy mieć ciężki dzień z maluchami, albo po prostu szukać atrakcji, poza szlakami dla nas i naszych dzieci.
Przygotowałam listę TOP 10 ATRAKCJI, które odwiedziłam w różnych porach roku:
- TATRZAŃSKI PARK EDUKACYJNY
Miejsce: na zewnątrz
Widok: tak
Wejście: płatne
Park z zwierzętami żyjącymi w Tatrzańskim Parku, prowadzony przez tresera dzikich zwierząt.
Znajdziemy w nim świstaki, sarny, owce podhalańskie i kozice, dzikie ptaki oraz lisa polarnego.
Wszystko w parku jest drewniane, sporo rzeźb zdobi alejki z boksami dla zwierząt. Są rzeźbione niedźwiedzie i świstaki.
Widać, że wszystko jest przemyślane, właściciel zadbał też o edukacyjną funkcję tego miejsca. W parku są też plansze edukacyjne, leśne koło fortuny, muzyczne instrumenty z drewna.
W parku jest tez małpi gaj dla dzieci oraz miejsce na piknik czy odpoczynek.
Z jednej strony mamy widok na skocznię, a z drugiej na Giewont.
Miejsce warte odwiedzenia, szczególnie, że można karmić zwierzęta co jest dodatkową atrakcją albo wziąć udział w pokazach i prelekcjach, które ogłaszane są na stronie.
Parkingów jest sporo koło Wielkiej Krokwi, a koszt wejścia znajdziecie na stronie.
2. BE HAPPY MUSEUM
Miejsce: w środku
Widok: brak
Wejście: płatne
Tutaj z górskiego świata wpadamy w zupełnie inna bajkę. Na Krupówkach w budynku galerii Krupówki 40 znajduje się BeHappy Museum. Jeżeli lubicie robić sobie zdjęcia i różowy kolor to miejsce dla Was.
W BeHappy znajdziecie różne stanowiska do zrobienia sobie zdjęć/ selfie.
Są tam gigantyczne lody, wanna z różowymi kulkami, siedzisko samolotu, bananowa huśtawka i wiele innych instalacji. Przeważa róż, co moim dziewczynom bardzo się podobało (od razu powiem, syn i mąż odmówili wejścia).
Jest to alternatywa na deszczowe dni, szczególnie jak chcemy zrobić sobie pare (instagramowych) zdjęć.
Instalacje z narciarskimi akcentami czy nawiązujące do Podhala i Zakopanego stoiska są dodatkową atrakcją.
Bilety są dosyć drogie, jak na fakt, że sama wizyta trwa ok. godziny.
3. GÓRALSKI ŚLIZG
Miejsce: na zewnątrz
Widok: nie
Wejście: płatne
To zjeżdżalnia przy wejściu do kolejki na Gubałówkę zaraz przy Krupówkach.
8 torów, 14 metrów wysokości i 50 m zjazdu.
Zjeżdża się na filcowych workach i sama zabawa jest świetną atrakcją
dla dzieci. My bawiliśmy się świetnie, zjeżdżając kto szybciej i parami. Nie jest droga, bo zjazd kosztuje 2 zł, a takich zjazdów, za dużo nie zrobimy, po paru razach dosyć strome podejście eliminuje entuzjastów góralskiego ślizgu, szczególnie tych o małych nogach.
4. WYJAZD KOLEJKĄ NA GUBAŁÓWKĘ
Miejsce: na zewnątrz (na polanie są restauracje, gdzie można usiąść w środku)
Widok: tak – panorama Tatr
Wejście: płatne ( za wagonik, chyba że podjedziemy na parking)
To taki klasyk turystyczny, na którego dźwięk mój mąż dostaje drgawek 🙂
Na Gubałówkę prowadzi kolejka PKL, niebieski wagonik, który jeździ co jakiś czas i wywozi turystów na szczyt Gubałówki.
Jest to świetny punkt widokowy, mamy panoramę Tatr oraz widok na Kasprowy Wierch, Giewont jak również skocznię narciarską Wielką Krokiew.
Niewiele osób wie, że jest tajemnicza droga, która prowadzi na szczyt Gubałówki przez Rówień Krupową, dzięki której możemy zaoszczędzić na biletach za wagonik.
Na szczycie są niewielkie, płatne parkingi, więc jak chcemy ominąć tłumy turystów, zawsze można spróbować podjechać na szczyt. Wtedy tracimy co prawda atrakcję samą w sobie jaką jest przejazd najnowocześniejszym wagonikiem w PKL. Dla dzieci zawsze to dodatkowa przygoda.
Na szczycie są restauracje oraz kramy oraz w lecie zjeżdżalnia grawitacyjna. Przy dolnej stacji kolejki w zimie jest zjazd pontonami w lodowych rynnach a w lecie na igielicie (summer tubbing)
W zimie na Gubałówce rozkładane są Instalacje Świetlne – Kraina Światła (planuję odwiedzić następnej zimy).
5. WYJAZD KOLEJKĄ NA KASPROWY
Miejsce: na zewnątrz (restauracja na szczycie)
Widoki: tak – panorama Tatr
Wejście: płatne (najlepiej zarezerwować bilety na stronie)
Każdy musi kiedyś wyjechać kolejka na Kasprowy Wierch, bo to główna atrakcja w Zakopanem, a przy okazji kawałek historii.
Kolej PKL wybudowana ponad 80 lat temu prowadzi z Kuźnic na szczyt Kasprowy Wierch (1987 m. n.p.m.). Wagonik jedzie około 15 min i prowadzi do górnej stacji kolejki (26 metrów poniżej szczytu). Wagonik mieści 60 osób i obecnie są to nowoczesne wagoniki ostatnio modernizowane.
Widok po wyjechaniu wagonikiem mamy na panoramę Tatr.
Na szczycie warto: podejść na sam szczyt Kasprowego Wierchu, obejrzeć Obserwatorium Meteorologiczne, przejść się po grani podziwiając widoki, nawet wyjść powyżej 2000 metrów jeżeli podejdziemy na szczyt Beskid.
Koniecznie zaglądnijcie do najwyżej położonej restauracji w Polsce, żeby napić się kawy albo zjeść ciastko z widokiem! Restauracja nazywa się POZIOM 1959.
W zimie są tutaj dwie trasy narciarskie FIS (Goryczkowa i Gąsienicowa). Przejazd Goryczkową to będzie też podróż w czasie, bo ta kolejka działa od 1968 roku 😉, w sezonie najlepiej kupić bilety przez internet, to najbardziej oblegany szczyt w Polsce.
Trzeba pamiętać, że do Kuźnic nie dojedziemy i obowiązuje tam zakaz wjazdu. Z parkingów w okolicach ronda Jana Pawła II jeżdżą busy pod samą stację dolną kolejki. Ten sam system działa zarówno w lecie jak i w zimie.
6. WYJAZD LUB WEJŚCIE NA WIELKĄ KROKIEW
Miejsce: na zewnątrz
Widok: tak – na Zakopane
Wejście: płatne
Dla nas Wielka Krokiew to podróż śladami dziadka Jacka. Zawsze ekscytujące jest oglądanie skoczni, na których kiedyś skakał dziadzio (szczególnie Janek jest tym zafascynowany).
Na Wielką Krokiew (punkt konstrukcyjny K125) prowadzi wyciąg krzesełkowy, którym wyjedziemy na górną część skoczni. My najczęściej wyjeżdżamy krzesełkiem i schodzimy w dół na nogach. Siadamy na trybunach i oglądamy najazd, zeskok i panoramę na Zakopane.
Duża skocznia wchodzi w skład Ośrodka Przygotowań Olimpijskich w Zakopanem. Znajduje się w centralnym punkcie miasta, wokół niej zlokalizowane są szlaki, oraz inne atrakcje turystyczne. Na skoczni odbywają się zawody pucharu świata w skokach narciarskich i wtedy tłumy pojawiają się w Zakopanem.
W ostatnich latach odbywają się też inne zawody, jak bieg na wielką krokiew organizowany przez Red Bulla. Byliśmy kiedyś na takich zawodach, a na zeskoku uczestnikom przybijał piątkę Adam Małysz.
Z atrakcji letnich pojawia się zjazd pontonem ze skoczni (przyznam nie próbowaliśmy) i chyba musimy nadrobić. Są trzy stopnie zjazdów (z najniższego mogą skorzystać dzieci powyżej 7 roku życia).
7. PLACE ZABAW
Miejsce: na zewnątrz
Widok: brak
Wejście: bezpłatne
Plac zabaw w Parku Miejskim imienia Marszałka Józefa Piłsudskiego
Wiadomo, że dzieci uwielbiają place zabaw, w Zakopanem są trzy, które mogę Wam polecić. Nasz ulubiony to ten w centrum Zakopanego z widokiem na Giewont, w Parku Miejskim imienia Marszałka Józefa Piłsudskiego. Nowoczesny plac zabaw z przepięknym widokiem na Tatry, ma sporo konstrukcji, ale najbardziej zjawiskowy jest olbrzymi małpi gaj dla starszych dzieci. Ma wydzielone części dla dzieci starszych i młodszych, a obok planu znajduje się pumptrack. Przez park przepływa pięknie zagospodarowany potok, co jest dodatkowa atrakcją dla dzieci. Park zlokalizowany jest blisko Krupówek, dokładnie na ulicy Staszica.
Link do placu w Google Maps: https://goo.gl/maps/T723jewArEC248xeA
Drewniane place zabaw na Równi Krupowej i w Kościelisku
W Zakopanem, są też dwa sporej wielkości place drewniane: na Równi Krupowej i w Kościelisku. Place zabaw są drewniane, nawiązują do stylu regionalnego i wpisują się w krajobraz. Wieże, domki, zjeżdżalnie, przejścia między nimi są dobrze przemyślane i robią wrażenie. Konstrukcje przypominają naturalne place zabaw i jak mamy fanów rozrywek na placach zabaw to dobrze jest się tutaj wybrać.
Link do placu zabaw w Google Maps w Kościelisku: https://goo.gl/maps/DfJWc5TLLU1j2ip78
Link do placu zabaw w Google Maps na Równi Krupowej: https://goo.gl/maps/UBpjBv8K3Kj7DDmNA
8. TERMY ORAZ AQUAPARKI
Miejsce: w środku
Widoki: nie
Wejście: płatne
Atrakcja chyba najbardziej oczywista. Termy w Zakopanem i okolicach cieszą się niesłabnąca popularnością. Mój subiektywny ranking wygrywają:
Termy Bania – są strefy cicha i głośna, spora cześć dla maluchów, zjeżdżalnie na zewnątrz i w środku. Latem bardzo dużo atrakcji jest na zewnątrz i kompleks nieustannie się rozbudowuje.
Termy Bukovina (https://www.termybukovina.pl/) – te wybieram jak jestem sama z mężem. Są jakieś spokojniejsze, mam wrażenie, że mniej dzieci z nich korzysta.
Termy Chochołowskie – https://www.chocholowskietermy.pl/
Termy Szaflary – https://www.termyszaflary.com
Gorący Potok – https://www.goracypotok.pl
9. ZNALEZIENIE BACÓWKI
Miejsce: w środku
Widok: brak
Wejście: bezpłatnie (chyba, że kupimy oscypki)
Jeżeli chcemy poczuć prawdziwy klimat góralski to znajdźmy z dziećmi bacę, który wyrabia sery na polanie. Jedna z takich bacówek znajduje się przy drodze nad Reglami. Obejrzenie jak baca robi oscypki będzie atrakcją podczas spaceru w góry.
10. PLAC ZABAW KOŁO HOTELU TERMY BANIA
Miejsce: na zewnątrz
Widok: brak
Wejście: płatne
Jeżeli planujecie odwiedzić termy Bania, możecie też wcześniej spędzić czas na zewnętrznym placu zabaw – Ogród Zabaw. Znajdziecie tam gigantyczną piaskownicę, zjazd na pontonach, wielka poduchę do skakania, drewniany domek z małpim gajem, boisko do siatki i piłki nożnej, bumper cars i jeżdżące zwierzęta.
- bacówka
- BeHappy Muzeum
- Dolina pod Reglami
- góralski ślizg
- Gubałówka
- Kasprowy Wierch
- Kolej PKL
- Kraina Światła
- Krupówki
- mini ZOO
- Ogród Zabaw
- oscypki
- park ze zwierzętami
- PKL
- plac zabaw w Zakopanem
- POZIOM 1959
- Rówień Krupowa
- skocznia narciarska
- świstak
- taras widokowy
- Tatrzański Park Edukacyjny
- Termy Bania
- termy Zakopane
- TOP 10 atrakcji w Zakopanem
- Wielka Krokiew
- wyciąg krzesełkowy
- Zakopane
- Zakopane z dziećmi
- zjeżdżalnia