Kraków Małopolska Miejsca Parki w Krakowie Polska Wycieczki z dziećmi

Czy warto się wybrać w listopadzie do ZOO?

By
on
14 listopada 2020

Dojazd: Las Wolski

Chyba każdy zna Ogród Zoologiczny w Krakowie. Średniej wielkości ZOO położone w Lasku Wolskim od lat przyciąga wielu turystów. My często odwiedzamy ZOO poza sezonem, w lecie jest bardzo oblegane, dlatego już któryś raz z kolei wybieramy właśnie listopad na wizytę w tym miejscu. Tym razem trafiliśmy na wspaniałą pogodę, jesienne kolory, słońce, spacer w Lasku Wolskim, no i oczywiście nasza trójka zachwycona widokiem ulubionych zwierząt: pingwinów i małp (ciągnie ich do swoich przodków 🙂

ZOO w Krakowie zostało otworzone w 1929 roku. Teren początkowo był ‚bażanciarnią’, dopiero po jakimś czasie zaczęto budować klatki pod pierwszy zwierzyniec w tym miejscu. Wzmianki o sprowadzaniu dzikich zwierząt pochodzą już z okresu średniowiecza, kiedy to na Wawel sprowadzano np lwy z Florencji. ZOO otworzone zostało 6 lipca przy udziale ówczesnego prezydenta Ignacego Mościckiego. Przez lata ogród się zmieniał, sporo modernizacji oraz nowych wybiegów powstało po 2000 roku. Nowoczesne pawilony, małpiarnia, duże wybiegi dla drapieżnych kotów oraz żyraf to ostatnie z inwestycji w ZOO. Podczas naszej wizyty widzieliśmy kolejne budynki przygotowane do renowacji.

Obecnie w ZOO Krakowskim znajdziemy 1400 zwierząt. W tym mnóstwo zwierząt, które są zagrożone wyginięciem np. tygrys amurski (w nowoczesnych klatkach na końcu ogrodu), pingwiny Humboldta (z tarasem widokowym na basen pingwinów), żyrafę Rotshilda i wiele innych. ZOO ma sporo gatunków zagrożonych wyginięciem, podobno około 100. Jego atutem są sukcesy w reprodukcji tych zagrożonych gatunków.

Do Ogrodu Zoologicznego podjeżdżamy na parking dolny w przed Laskiem Wolskim (my byliśmy w niedziele). W dni powszednie można podjechać pod główny parking naprzeciwko wejścia do ZOO.

Z dolnego parkingu możemy albo podjechać autobusem 134 z przystanku Baba Jaga albo przejść się ok. 1 km ścieżką w Lasku Wolskim. W listopadzie ZOO działa w godzinach 9:00 do 15:00, natomiast kasy biletowe są otwarte do 14:00. W tzw. sezonie zimowym, trwającym do marca obniżone są ceny biletów. Bilet normalny kosztuje 18 zł, a ulgowy 10 zł. (Cennik będzie obowiązywał do 31 marca).

Na wejściu mijamy mapkę ZOO i rozpoczynamy zwiedzanie. Przy zagrodzie z flamingami mamy wiele rzeźb autorstwa Michała Batkiewicza. Rzeźby przedstawiające zwierzęta z różnymi ludzkimi akcesoriami, buty, kapelusze czy guziki witają gości ZOO.

Na terenie znajduje się mini ZOO, gdzie można nakarmić i pogłaskać króliczka, lamę, owce czy kucyki. W centralnym punkcie jest też punkt gastronomiczny oraz mini plac zabaw.

Sławne zwierzęta z Krakowskiego ZOO:

Słonica Kinga (słoń indyjski) pierwszy okaz słonia w krakowskim ZOO. Trafiła do niego 1964 roku i przyjechała z Kalkuty żukiem jako małe słoniątko. Była jednym z bardziej znanych i lubianych zwierząt.

Szympans Cziki, trafił do ZOO w tym samym roku. Udało się mu zagrać w filmie oraz wziąć udział w sesji zdjęciowej z Wisławą Szymborską

Polecam stronę krakowskiego ZOO na facebooku, można poczytać o tym co dzieje się w ogrodzie, poznać zwierzęta, czy obejrzeć filmiki z karmienia zwierząt. Fajna alternatywa do Netflixa na zimowe wieczory. https://www.facebook.com/zookrakow

TAGS
RELATED POSTS

Zostaw wiadomość

ASIEŃKA
Kraków, PL

Niektórzy mówią na mnie Mała Mi... uwielbiam góry, książki o himalaistach, dobre wino i spotkania z przyjaciółmi. Lubię wszystko mieć zaplanowane i tak było całe moje życie… do czasu, aż kiedyś z planowanej ciąży z drugim dzieckiem, zrobiła się ciąża z drugim i trzecim dzieckiem. To była jedna z najważniejszych lekcji w moim życiu... po której, zostałam mamą trójki i zaakceptowałam fakt, że nie wszystko trzeba planować.  Lubię siebie po trzydziestce, pracuję na pełny etat, mam Jasia, Alę i Lenę i męża, którego po 10 latach dalej nazywam swoim najlepszym przyjacielem. Od kiedy możemy wyrobić sobie „Kartę dużej rodziny”, mam chyba więcej energii niż kiedykolwiek. Praktycznie w każdy weekend  organizuję nam wycieczki i spacery po okolicy. Cała nasza trójka na hasło wycieczka siedzi w fotelikach z uśmiechem na ustach. Przez pierwsze dwa lata życia bliźniaczek śmiałam się, że namalowałam na mapie cyrklem kółko o promieniu 200 km od Krakowa i podróżowaliśmy tylko w jego obrębie. Powoli wychodzimy poza kręgi, ale przez ten czas odwiedziliśmy wiele cudownych miejsc i tym chcę się z Wami podzielić. Jeżeli jesteś z Krakowa i okolic, znajdziesz tutaj pomysły na to gdzie pojechać i praktyczne wskazówki o miejscach, które odwiedziłam. Wszędzie jeździmy całą rodziną i kolekcjonujemy chwile, momenty i piękne miejsca w naszych głowach. 

Szukaj