Polska Tatry Wycieczki z dziećmi

Szafran spiski – czyli hokus pokus, gdzie jest krokus?

By
on
4 marca 2021

Chyba każdy z Was słyszał o KROKUSACH na Podhalu. Stały się tak popularne w ostatnich latach, że pilnowane są przez pracowników Parku Tatrzańskiego. Osobiście pamiętam jeszcze czasy, kiedy można było posiedzieć na polanie pełnej tych niezwykłych kwiatów i cieszyć się nimi wczesną wiosną. Najbardziej znanym miejscem, gdzie można spotkać krokusy jest Polana Chochołowska. Z uwagi na coraz większa popularność krokusów, (w 2016 roku polanę odwiedziło ok 60 tys. ludzi w okresie ich kwitnienia) powstała akcja Hokus Kroskus (http://www.hokuskrokus.pl/), która obejmuje ochroną najbardziej znane miejsca oraz propaguje informacje o tym, gdzie można spotkać krokusy. Wszystko to ma na celu rozładowanie ruchu w okolicach Polany Chochołowskiej, która jest najbardziej popularna. To piękne zjawisko, ale wierzcie mi ilość ludzi i tłumy mogą sprawić, że straci ono swój urok.

Dlatego mam dla Was parę rad:

 • spróbujcie wybrać się na krokusy w dni powszednie (weekendy są jednak bardzo oblegane),
 • jak chcecie ominąć tłumy turystów wstańcie wcześnie rano,
 • jeżeli już jedziecie w weekend, wybierzcie inne miejsce niż Polana Chochołowska, możecie odwiedzić np. Dolinę pod Reglami,
 • pamiętajcie, że krokusy można spotkać na całym Podhalu,
 • uważajcie! nawet jak przy wejściu do dolinki świeci słońce, wyżej może być lód i sporo śniegu

KROKUS (szafran spiski) – to symbol nadejścia wiosny. Przez górali nazywany jest „tulipankiem”. Całkowita ilość krokusów nie jest znana, ale dotarłam do informacji o liczbie od 120 do 130 milionów. Ich istnienie jest bezpośrednio powiązane z hodowlą owiec. Pamiętajcie, że krokusy objęte są ścisłą ochroną.

Kiedy kwitną krokusy?

Wczesną wiosną, natomiast kiedy dokładnie zaczną pojawiać się w Tatrach zależy od roku. Od tego jak długo trwała zima, jaka była pokrywa śnieżna i od temperatur wczesną wiosną. Najczęściej jednak spotyka się je pomiędzy marcem, a kwietniem na polanach Tatrzańskich. Ja byłam raz w połowie marca, a raz w okolicach 30 marca i pierwszych dni kwietnia.

Gdzie można spotkać krokusy?

POLANA CHOCHOŁOWSKA – rzeczywiście jest to miejsce, gdzie krokusów jest najwięcej – nawet kilkanaście milionów !!!

*pamiętajcie, że spore połacie krokusów są już na początku Doliny Chochołowskiej,

 • Wyżniej Kirze Miętusiej,
 • Polanie Pisanej i Polanie Smytniej w Dolinie Kościeliskiej
 • Polanie Kalatówki w Dolinie Bystrej
 • Polana Kopieniec
 • Droga pod Reglami
 • Witów Ski
 • Dzianisz
 • Pod Ostryszem

Śledźcie informacje, a na pewno jak tylko pojawia się w Tatrach dowiecie się o tym. Kwitną krótko, dlatego musimy wybrać się w okresie mniej obleganym albo przygotować się na spore towarzystwo na szlaku.

Na zdjęciach pokazałam Wam – nasze miejscówki na krokusy:

 • Polana Chochołowska z 8 miesięcznym Jankiem (jak dotargaliśmy wózek i Janka) do schroniska to powiedziałam, że nie wracam 😁,
 • Polana Chochołowska z cała 3 ☺️ doszłam z wózkiem i bliźniaczkami do połowy trasy (ok. 5km, które są asfaltowe),
 • Polana Kalatówki,
 • Znalezione przy drodze polanki,

W tym roku postaramy się odwiedzić nowe miejsce i zdać Wam relację🌸

TAGS
RELATED POSTS

Zostaw wiadomość

ASIEŃKA
Kraków, PL

Niektórzy mówią na mnie Mała Mi... uwielbiam góry, książki o himalaistach, dobre wino i spotkania z przyjaciółmi. Lubię wszystko mieć zaplanowane i tak było całe moje życie… do czasu, aż kiedyś z planowanej ciąży z drugim dzieckiem, zrobiła się ciąża z drugim i trzecim dzieckiem. To była jedna z najważniejszych lekcji w moim życiu... po której, zostałam mamą trójki i zaakceptowałam fakt, że nie wszystko trzeba planować.  Lubię siebie po trzydziestce, pracuję na pełny etat, mam Jasia, Alę i Lenę i męża, którego po 10 latach dalej nazywam swoim najlepszym przyjacielem. Od kiedy możemy wyrobić sobie „Kartę dużej rodziny”, mam chyba więcej energii niż kiedykolwiek. Praktycznie w każdy weekend  organizuję nam wycieczki i spacery po okolicy. Cała nasza trójka na hasło wycieczka siedzi w fotelikach z uśmiechem na ustach. Przez pierwsze dwa lata życia bliźniaczek śmiałam się, że namalowałam na mapie cyrklem kółko o promieniu 200 km od Krakowa i podróżowaliśmy tylko w jego obrębie. Powoli wychodzimy poza kręgi, ale przez ten czas odwiedziliśmy wiele cudownych miejsc i tym chcę się z Wami podzielić. Jeżeli jesteś z Krakowa i okolic, znajdziesz tutaj pomysły na to gdzie pojechać i praktyczne wskazówki o miejscach, które odwiedziłam. Wszędzie jeździmy całą rodziną i kolekcjonujemy chwile, momenty i piękne miejsca w naszych głowach. 

Szukaj