Dolinki Podkrakowskie Małopolska Miejsca okolice Krakowa Polska Wycieczki z dziećmi

Zamek w Korzkwi – 5 pomysłów co robić w okolicach zamku

By
on
15 stycznia 2021

Zamek w Korzkwi odwiedzamy bardzo często, mieszkamy niedaleko i lubimy tereny podzamkowe. Co można robić w okolicach zamku? Mam dla Was 5 propozycji:

  1. Zwiedzanie zamku.
  2. Spacer po parku pod zamkiem.
  3. Spacer po lesie oraz wzgórzu, na którym usytuowany jest zamek.
  4. Wizyta na placu zabaw.
  5. Realizacja Questu Odkrywców.

Zamek w Korzkwi w wersji zimowej i letniej

Zacznijmy od początku:

Zamek w Korzkwi, położony jest na północy Krakowa (13 km od Rynku Głównego), w gminie Zielonki. Obiekt aktualnie jest w prywatnych rękach, ma wyremontowane komnaty, które można wynająć oraz salę, gdzie organizowane są różnego rodzaju eventy. Sam zamek należał do systemu Orlich Gniazd.

*System Orlich Gniazd – położone na wzniesieniach średniowieczne zamki i strażnice to najważniejsze z atrakcji w Jurze Krakowsko- Częstochowskiej. Wiele z tych zamków zbudowano prawdopodobnie na polecanie Kazimierza Wielkiego i miały służyć do obrony Krakowa. Większość z tych zamków uległo zniszczeniu i spaleniu podczas potopu szwedzkiego. Dopiero czasy nowożytne przyniosły odbudowę części z nich.

Zamek w Korzkwi pochodzi z XIV wieku i związany jest z rodem Jana z Syrokomli. Zamek był rozbudowywany i przechodził przez różne rody, w tym Wodzickich (którzy są tłem questu w tym miejscu). W 1997 roku zamek trafił do Jerzego Donimirskiego, architekta oraz potomka dawnych właścicieli i od tego czasu jest w ciągłym remoncie. Planowane jest ciągle rozbudowywanie obiektu zamkowego: odbudowa dworku (położonego pod zamkiem), rewitalizacja parku i kiedyś mieszczącego się tam stawu. Niewiele zamków jest odbudowywana, większość to ruiny, tym ciekawszy wydaje się ten w Korzkwi, któremu przywracana jest dawna świetność.

PARKING: jeżeli chcemy podjechać pod sam zamek, to wpiszcie w nawigację Plac zabaw pod Zamkiem (GPS:). Tam pod palcem zabaw jest spory bezpłatny parking. Możecie od razu skorzystać z placu zabaw albo wrócić do niego na zakończenie wycieczki.

Zamek w Korzkwi jest przebudowany na ekskluzywny hotel (obecnie dostępnych jest kilka pokoi do wynajęcia) oraz sale bankietowe na różnego rodzaju eventy.

Zorganizowane ZWIEDZANIE możliwe jest od piątku do niedzieli, co 30 min. Poznajemy historię i losy zamku oraz zwiedzamy dostępne komnaty i sale bankietowe. My podczas jednej z wizyt zwiedziliśmy wnętrze zamku, komnaty oraz dziedziniec. Link do rezerwacji biletów jest na stronie zamku: https://donimirski.com/zamek-korzkiew/zwiedzanie-2/

Z Zamku możecie udać się do parku, niegdyś świetnie utrzymany teren parkowy w stylu angielskim, który teraz jest raczej terenem zielonym, gdzie harcerze z pobliskiego ZHP organizują ogniska i szałasy. W parku znajdziemy wielkie jesiony i dęby, pozostałości po stawie oraz pozostałości kamieniołomu na jego obrzeżach.

Duży park i otoczenie lasu, do którego można się zapuścić na dłuższy spacer, sprawiają, że poza zwiedzaniem możecie aktywnie spędzić czas. Las położony jest na wzgórzu, a na zboczach znajdziemy tez krzaki winorośli należące do okolicznych winnic.

PARK LATEM:

PARK ZIMĄ

PLAC ZABAW

Sporej wielkości plac zabaw, ze zjeżdżalniami, huśtawkami i boiskiem do piłki zlokalizowany jest zaraz przy parkingu na ulicy Podzamkowej. Plastikowa duża konstrukcja ze zjeżdżalniami, małpim gajem jest dużą atrakcją dla dzieci.

QUEST ODKRYWCÓW*

Ostatnio poznaliśmy tę okolicę na nowo przy okazji naszej przygody z Questami Odkrywców. Quest (gra terenowa, która ściągamy z bezpłatnej aplikacji) prowadzi nas od pięknego Kościoła Narodzenia św. Jana Chrzciciela – na wzgórzu do Zamku oraz terenów podzamkowych. Poznajemy historię zamku oraz słynnych właścicieli Wodzickich, którzy odegrali ważna rolę w losach tego obiektu. Godzinny spacer po okolicach zamku, zabytkowy kościół, ponad 100 letni dąb wolności i inne ciekawostki odkryjecie realizując zagadki questu. Nam bardzo podoba się zwiedzanie i poznawanie nowych miejsc w ten sposób. Ciekawostki, do których sami byśmy nie dotarli i kolejne zadania sprawiają, że spacer robi się dużo ciekawszy

* Questy to gry terenowe dostępne w aplikacji mobilnej oraz na stronie https://questy.org.pl/. Questy są bezpłatne, możecie odnaleźć takie, które są najbliżej waszego miejsca zamieszkania, tematyczne (historyczne albo przyrodnicze). Dostępne są wersje piesze, rowerowe a nawet kajakowe. Nas bardzo wciągnęła ta forma spędzania czasu z dziećmi. Polecam!

Zamek w Korzkwi to jedna z najciekawszych atrakcji w gminie Zielonki. Możecie spędzić tutaj ciekawe popołudnie, macie wiele opcji do wyboru.

TAGS
RELATED POSTS

Zostaw wiadomość

ASIEŃKA
Kraków, PL

Niektórzy mówią na mnie Mała Mi... uwielbiam góry, książki o himalaistach, dobre wino i spotkania z przyjaciółmi. Lubię wszystko mieć zaplanowane i tak było całe moje życie… do czasu, aż kiedyś z planowanej ciąży z drugim dzieckiem, zrobiła się ciąża z drugim i trzecim dzieckiem. To była jedna z najważniejszych lekcji w moim życiu... po której, zostałam mamą trójki i zaakceptowałam fakt, że nie wszystko trzeba planować.  Lubię siebie po trzydziestce, pracuję na pełny etat, mam Jasia, Alę i Lenę i męża, którego po 10 latach dalej nazywam swoim najlepszym przyjacielem. Od kiedy możemy wyrobić sobie „Kartę dużej rodziny”, mam chyba więcej energii niż kiedykolwiek. Praktycznie w każdy weekend  organizuję nam wycieczki i spacery po okolicy. Cała nasza trójka na hasło wycieczka siedzi w fotelikach z uśmiechem na ustach. Przez pierwsze dwa lata życia bliźniaczek śmiałam się, że namalowałam na mapie cyrklem kółko o promieniu 200 km od Krakowa i podróżowaliśmy tylko w jego obrębie. Powoli wychodzimy poza kręgi, ale przez ten czas odwiedziliśmy wiele cudownych miejsc i tym chcę się z Wami podzielić. Jeżeli jesteś z Krakowa i okolic, znajdziesz tutaj pomysły na to gdzie pojechać i praktyczne wskazówki o miejscach, które odwiedziłam. Wszędzie jeździmy całą rodziną i kolekcjonujemy chwile, momenty i piękne miejsca w naszych głowach. 

Szukaj