Małopolska Miejsca okolice Krakowa Polska Trasy Rowerowe Wycieczki z dziećmi

Jezioro Czorsztyńskie – lista atrakcji i pomysłów na wolny czas z dziećmi

By
on
22 maja 2022

Jezioro Czorsztyńskie to jedno z najpiękniejszych miejsc w Małopolsce. Często jeździmy w te rejony na weekendowe wypady za miasto. Czorsztyn oferuje nam najpiękniejszą trasę rowerową w Polsce, dwa zamki i gondolki kursujące między nimi i piękne tereny. To wyjątkowy region, jednak infrastuktura sportów oraz atrakcji dla dzieci dopiero się tam rozwija.

Przygotowałam Wam wszystkie przetestowane przez nas atrakcje, dzięki temu zestawieniu nie będziecie się nudzić.

JEZIORO CZORSZTYŃSKIE Z DZIECMI

1. Trasa rowerowa wokół jeziora Czorsztyńskiego – można ją przejechać z młodszymi dziećmi w krzesełkach albo próbować ze starszymi, które mają już trochę doświadczenia. Na cała trasę ok. 27 km myśle, że można zabrać już zaprawionego w jeździe 7 latka. Jak planujecie fragment trasy pamiętajcie, że najtrudniejszy podjazd jest przy Falsztynie. Jeżeli chcecie poczytać o trasie rowerowej proponuje przeczytać ten wpis: https://wycieczkowelove.pl/2020/09/najpiekniejsza-trasa-rowerowa-w-polsce-wokol-jeziora-czorsztynskiego/

2. Gondolki na jeziorze – małe łódeczki kursujące między zamkami, przewożące turystów i rowerzystów. Jak robimy pętlę rowerem z dziećmi, to właśnie te gondolki pomagają dotrzeć na miejsce startu. Sama trasa bowiem, ciągnie się jeszcze, po szutrowej drodze, bez ścieżek rowerowych i w całości ma 45 km. Nie jest to zdecydowanie opcja dla dzieci. Poza gondolkami są też statki, które kursują na jeziorze. Sama rejs można potraktować jako atrakcję, dzieci będą zachwycone.

3. Zwiedzanie zamków w Czorsztynie i w Niedzicy – oba są dostępne do zwiedzania i warto jest zobaczyć, zarówno z zewnątrz jak i w środku.

4. Osada Turystyczna Czorsztyn – 31 obiektów (willi, chałup i piwniczek), które podczas powstawania zbiornika zostały przeniesione i uratowane przed zalaniem. Cześć z budynków jest naprawdę piękna, szkoda, że teren wyglada na zupełnie zaniedbany i nie konserwowany.

5. Trasy spacerowe i małe wędrówki:

🔹 Hala Majerz – trasa spacerowa dla nawet maleńkich dzieci, z widokiem na Tatry i jezioro Czorsztynskie. Auto możecie zostawić przy Zajeździe pod Smerkami albo na bezpłatnym parkingu na ulicy Zamkowej. Potem przechodzicie koło Muzeum Parku Pienińskiego oraz Bacówki na Hali Majerz. Spacerkiem dotrzecie do hali, macie widok na jezioro i idealną trasę na krótka wędrówkę dla dzieci. Jeżeli chcecie zrobić sobie dłuższy spacer, przejdżcie dalej na Przełęcz Osice. Bacówka i często wypasane owce na hali będą dodatkową atrakcją dla dzieci.

🔹 Trasa Pienińska – czyli najpiękniejszy szlak w Pieninach (blisko jeziora Czorsztyńskiego, dla przykładu z Falszyna, 30 min drogi autem). Trasa podzielona jest na spacerową i rowerową, biegnie wzdłuż Przełomu Dunajca. Zaczyna się w Szczawnicy, a kończy przy Czerwonym Klasztorze (po stronie Słowackiej). Ma 9km (my doszliśmy krótszy odcinek ok. 2 km, do granicy ze Słowacją). Początek trasy wyznacza skała „Kotuńka” wystająca z rzeki z rzeźbą górala witającego gości przybywających do Szczawnicy. Przy trasie znajduje się Pawilon Pienińskiego Parku Narodowego – wejście jest bezpłatne. Zaraz za nim jest malownicza Grota Zyblikiewicza – Cygańską Grota. Droga prowadzi w cieniu, jest bardzo łatwa, dlatego możecie się wybrać wózkiem albo z małym dzieckiem. Atrakcją samą w sobie są pływające po rzece tratwy flisaków i spływy kajakowe. Przyjemnie idzie się wzdłuż rzeki, która odsłania widoki na skały i zielone lasy, z trasy widzimy szczyt „Sokolicę”. Auto zostawiliśmy na parkingu „Parking Pieniny Szczawnica”, który znajduje się zaraz przy początku szlaku czerwonego – czyli Trasy Pienińskiej. Obok jest wypożyczalnia rowerów, dla tych którzy chcą wybrać tę opcję.

6. Park linowy przy Karczmie Zadyma – zlokalizowany w Niedzicy, ma widok świetny widok na jezioro i letni park zabaw dla dzieci. Karczma to jedna z najbardziej znanych restauracji w okolicy. W środku jest niewielki kącik dla dzieci, natomiast w lecie na zewnątrz mamy do dyspozycji mnóstwo atrakcji: olbrzymi park linowy, dmuchańce, zjeżdżalnię pontonową oraz zjeżdżalnię dmuchaną. Sam park linowy jest dodatkowo płatny, ceny musicie sprawdzić na miejscu (my za naszą piątkę w 2020 r zapłaciliśmy ok. 80 zł).

Teraz macie ściągawkę z atrakcji i pod weekendowy, a nawet dłuższy wyjazd z dziećmi. Dajcie znać czy są jakieś inne atrakcje, które polecacie w tych rejonach?

TAGS
RELATED POSTS

Zostaw wiadomość

ASIEŃKA
Kraków, PL

Niektórzy mówią na mnie Mała Mi... uwielbiam góry, książki o himalaistach, dobre wino i spotkania z przyjaciółmi. Lubię wszystko mieć zaplanowane i tak było całe moje życie… do czasu, aż kiedyś z planowanej ciąży z drugim dzieckiem, zrobiła się ciąża z drugim i trzecim dzieckiem. To była jedna z najważniejszych lekcji w moim życiu... po której, zostałam mamą trójki i zaakceptowałam fakt, że nie wszystko trzeba planować.  Lubię siebie po trzydziestce, pracuję na pełny etat, mam Jasia, Alę i Lenę i męża, którego po 10 latach dalej nazywam swoim najlepszym przyjacielem. Od kiedy możemy wyrobić sobie „Kartę dużej rodziny”, mam chyba więcej energii niż kiedykolwiek. Praktycznie w każdy weekend  organizuję nam wycieczki i spacery po okolicy. Cała nasza trójka na hasło wycieczka siedzi w fotelikach z uśmiechem na ustach. Przez pierwsze dwa lata życia bliźniaczek śmiałam się, że namalowałam na mapie cyrklem kółko o promieniu 200 km od Krakowa i podróżowaliśmy tylko w jego obrębie. Powoli wychodzimy poza kręgi, ale przez ten czas odwiedziliśmy wiele cudownych miejsc i tym chcę się z Wami podzielić. Jeżeli jesteś z Krakowa i okolic, znajdziesz tutaj pomysły na to gdzie pojechać i praktyczne wskazówki o miejscach, które odwiedziłam. Wszędzie jeździmy całą rodziną i kolekcjonujemy chwile, momenty i piękne miejsca w naszych głowach. 

Szukaj